Концепцията на Linux за tmpfs ми харесва. Реално прави се файлова система която се намира в оперативната памет и при изключване на захранването цялата информация изчезва (всъщност не е и необходима). Така може да се използва RAM паметта за по-интензивни операции които да се записват на файловата система след изпълнение на дейноста.
Досега живях с илюзията че подобно нещо може да се реализира под Windows само ако е направено като RAM DISK, но се сетих че има и заобиколен начин.
CreateFile има два много специфични параметри - FILE_ATTRIBUTE_TEMPORARY и FILE_FLAG_DELETE_ON_CLOSE. При използването им съдържанието целия файл ще бъде съхранен в оперативната памет без следа на диска с две изключения - името му ще бъде някъде на диска и при изчерпване на паметта може да бъде временно съхранен на диска.
Това е и един много хитър трик с който 32 битови приложения могат да адресират повече от 2GB RAM без прекомпилация.
Отделно може се използва при декодиране на данни - на диска са записани кодирани и/или компресирани. С прост код се декомпресират/декодират във временен файл и който после се използва директно от паметта.